EGSD - EGE GİYİM SANAYİCİLERİ DERNEĞİ

 • IF WEDDING FASHİON İZMİR

 

Derneğimizin 2007 yılında İZFAŞ ile yaptığı toplantılar sonucu İzmir’de sektörümüzün güçlü dallarından Gelinlik Abiye ve Damatlık üreticilerine yönelik IF Wedding Fashion İZMİR Fuarının 2013 yılı Şubat ayında yedincisi düzenlenmiştir. 7 yılda, Avrupa’nın önemli fuarları arasına giren IF Wedding Fashion’ın başarıyla devamı için Derneğimiz yurt dışı tanıtımlarda katkı sağlamakta ve her ay gerçekleştirilen Danışma Kurulu toplantılarına düzenli katılarak önerilerini sunmakta, Derneğimiz katıldığı yurt dışı gezilerde fuarın tanıtımını da gerçekleştirmektedir.

 

Fuar katılımcılarına fuar öncesinde ; dalında uzman üyelerimiz ve modacıların katkılarıyla, ihracat, fuarlara katılım stant hazırlama, koleksiyon hazırlığı  vb. konularda ücretsiz eğitimler verilmektedir.

 

 

GELİNLİK TASARIM YARIŞMASI

 

IF Wedding Fashion İzmir Fuarının katılım ve ziyaretçi çalışmaları yanı sıra niteliğine de zenginlik katmak üzere 2010 yılında düzenlenen fuar kapsamında Derneğimiz önerileriyle ilk kez Gelinlik Tasarım Yarışması düzenlenmiş, büyük ilgi görmüştür.

 

İzmir ve İstanbul’dan konularında uzman isimlerden oluşan jürinin seçtiği ilk 15 eser açılış defilesinde sunulmuş ayrıca fuar boyunca sergilenmiştir. Dereceye girenlere de çeşitli ödüller verilmiştir. 4.sü Şubat 2013 de gerçekleştirilen yarışmanın teması “Zamana Dokunmak” olarak belirlenmiştir, İlk yılın birincisi 2012 fuarında, ikinci yılın birincisi ise 2013 fuarında özel performans defilesi yapma hakkı kazanmıştır. Defilelerin hazırlık çalışmaları Derneğimiz koordinasyonunda yürütülmektedir.

2014 yılında " Beyaz Perde" teması belirlenmiş ve Fuarın ilk günü final defilesi gerçekleştirilmiştir.

 

2018 yılı Yarışma teması "ŞÖLEN" olarak belirlenmiştir.

 

 • OFİ – ORGANİK FASHION İZMİR

 

Çevre duyarlılığının günümüzün en dikkat çekilen konularından biri olması ve tüketim biçimlerinin değişmesinden hareketle, Derneğimizce ;  markanın da sahibi olduğumuz OFİ – Organic Fashion İzmir konulu bir proje hazırlanmıştır. 2008’de uluslar arası akreditasyonu olan sertifikasyon firması üyelerimize sertifika alma konusunda eğitimler verilmiştir. 2009’da Danimarka-Kopenhag’da ikili görüşmeler, work shop gerçekleştirilmiştir.

 

2010 da Danimarka-CIFF fuarına Derneğimiz standla katılarak OFİ tanıtılmıştır. Textile Exchange 2011 yılındaki uluslar arası semineri İzmir’de Derneğimiz işbirliğinde yapmayı kabul etmiştir. 14 – 16 Nisan tarihleri arasında Uluslar arası seminer ve ikili görüşmeler gerçekleştirilmiştir. DTM alım heyeti ile destek vermiştir.  Textile Exchange işbirliğinde İzmir Swiss Otel’de gerçekleştirilen konferansa 40’ı yabancı 200 profesyonel katılımcıyla, 35 üreticinin standlı katıldığı work shop başarıyla sonuçlanmıştır.

 

Textile Exchange ile Derneğimizin sürdürmekte olduğu iletişim sonucunda her yıl gerçekleştirdikleri  konferansı bu yıl Türkiye’de yapma kararı aldıkları bilgisi edinilmiştir. 11 – 13 Kasım , 2013 tarihlerinde İstanbul’da yapılacak konferansın tanıtımında EGSD ile işbirliği içerisinde çalışma konusunda görüş birliğine varılmış, Derneğimiz “ Konferans Gönüllü Destekçisi ” olarak ilan edilmiştir. 

İşbirliğimiz çerçevesinde; Sürdürülebilirlik: Gelecek şimdidir konulu konferansın tanıtımlarına başlanmıştır.

 

 • MODA TASARIM KUMPANYASI – MİLLFEST ETKİNLİĞİ

 

Her sektörde tasarımın ön plana çıktığı günümüzde hazır giyim moda sektöründe de tasarım bilincinin benimsenip yaygınlaştırılması amacı ile ilk kez 2008 yılında MTD-Moda Tasarımcıları Derneği ile organize edilen etkinlik ilerleyen zamanda Moda Tasarım Kumpanyası adıyla Derneğimize tescilli markasıyla devam etmiştir.

2008 – 2009 Ağustos Alaçatı,2010 Nisan Alsancak Tren Garı ,2010 Temmuz Çeşme Marina , 2010 Aralık İZFAŞ Fuar Alanı , 2011 ve 2012  Temmuz ayları Alaçatı Millfest Moda ve Sanat Festivali ( T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı desteklemiştir ) olarak sürdürülen etkinliklere, giysi-takı-aksesuar tasarımcıları ürünleri ile katılmaktadırlar. Sözkonusu etkinliklerin çıktısı olarak ;bazı tasarımcılar ,üyelerimizle işbirliği yapmaya başlamış, bazıları da kendi markalarıyla mağazalar açmışlardır.

 

 

 • FASON ATÖLYELERLE – ÜRETİCİLERİN ELEKTRONİK ORTAMDA BULUŞMASI

 

İzmir’de hazır giyim üretiminde verimliliği arttırmak  amacıyla fason atölye kapasitesinin takibi  için fasoncu ile sanayicinin dijital ortamda buluşmasına yönelik proje hazırlanarak www.egsd.com.tr e-ticaret portalı oluşturularak hayata geçirilmiştir. Adı geçen portal sektörün diğer dallarına da ihtiyaç duyulan konularda üyelerin hızlıca  iletişimine ortam sağlamıştır.

 

 

GENEL FAALİYETLER;

 

 • Bağlı ulunduğumuz Federasyonlarla ( Türkiye  Moda ve Hazır Giyim Federasyonu – IAF Dünya Hazır Giyim Federasyonu ) ile sektörel işbirlikleri
 • Çeşitli kaynaklardan Derneğimize ulaşan  sektörel bilgilerin üyelerle paylaşılması ve görüş bildirilmesi
 • Üretici arayan firmalarla üyelerimizin buluşturulması
 • Resmi kurumlarda gerçekleştirilen toplantılara sektörümüzü temsilen katılım
 • Sosyal etkinlikler ( Brunch - Kuruluş yıldönümü balosu – Sohbet Toplantıları vb.)
 • Komite Toplantıları
 • Sektörel toplantılar
 • Fuar organizasyonları öncesi ilgili konularda eğitimler
 • Sertifika Kuruluşları ile toplantılar
 • Şehrimizi ilgilendiren çeşitli platformlarda toplantılar
 • Yerel Yönetimler ile görüşmeler

 

 

EGSD PORTAL ÜYE İLANLARI
MİNİ ANKET
IF Wedding Fashion Fuarı’da hangi pazarı hedefliyorsunuz?
Anket Sonuçları
© 2019 EGE GİYİM SANAYİCİLERİ DERNEĞİ
Tel: +90 (232) 446 46 93
Neo Tasarım Hizmetleri