EGSD - EGE GİYİM SANAYİCİLERİ DERNEĞİ

12. Dönem Yönetim Kurulu 2019 Şubat ayında görevi devralmıştır. Derneğimizin temel projelerinin devamlılığı büyük önem taşımaktadır. Bunlarla birlikte faaliyet  alanımız kapsamında çeşitli projeler üretmeye ve sektörel iş birlikteliklerini geliştirmeye devam edeceğiz.

IF Wedding Fashion İzmir ;

EGSD’nin girişimleri ve destekleri ile 2007 yılında İZFAŞ ile yaptığı toplantılar sonucu İzmir’de sektörümüzün güçlü dallarından Gelinlik Abiye ve Damatlık üreticilerine yönelik IF Wedding Fashion Fuarı düzenlenmektedir. Gelinlik Tasarım Yarışması da İzfaş ve EGSD işbirliğinde sürdürülen önemli projeler arasında yer almaktadır.

Derneğimizin partnerliğinde bu yıl 13.sü gerçekleştirilen IF Wedding Fashion İzmir - Gelinlik, Damatlık ve Abiye Giyim Fuarı büyük bir başarıya daha imza atarak tamamlanmıştır.  222 firmanın katılımcı olarak yer aldığı Fuarı , 85 ülkeden 5.338 yabancı olmak üzere toplam 21.372 profesyonel alıcı ziyaret etmiştir. Fuarda 4 gün boyunca defileler ve etkinlikler gerçekleştirilmiştir. 2020 Fuar hazırlıkları hızla devam etmektedir.

Gelinlik Tasarım Yarışması ;

10. Gelinlik Tasarım Yarışması , Derneğimiz koordinasyonunda Fuar esnasında gerçekleştirilmiştir. Derneğimizin projesi olarak başlayan, İzfaş partnerliğinde gerçekleştirilen Gelinlik Tasarım Yarışmasını çok önemsiyoruz. Sektörün markalaşarak ve tasarım ile global pazarda büyüyeceği gerçeğini tüm sektörün benimsemesi büyük önem taşımaktadır. Özgün tasarımlarımızı yurt dışına pazarlayabilmek için tasarımcı istihdam edilmesi ilk adımdır. Yarışmadan çok başarılı gençler sektöre kazandırılıyor . 2020 kapsamında gerçekleştirilecek olan 11. Gelinlik Tasarım yarışmasının da teması Deneğimiz tarafından belirlenmiş, duyuruya çıkılmıştır.  Tema ; " Yeni Nesil Etkisi "
( Tema Açılımı ; "Yeni" hiçbir zaman sonlanmayacak anlamına gelmiyor, her zaman bir yeni nesil trend etkisi olacaktır. Eğer bir trend seni etkisi altına alıyorsa , muhtemelen seni yansıttığı içindir. Tasarımdaki detaylardır senin ruhundaki inceliği yansımalı. Yeni nesil esintileri görebileceğimiz tasarımlarla buluşmayı hedefliyoruz. )

 

Ege Tekstil ve Konfeksiyon Tedarikçileri Buluşması ;

Derneğimizin devam eden önemli projelerinden diğeri ise beş yıldır Tekstil ve Konfeksiyon Tedarikçisi üyelerimizin katılımıyla gerçekleştirmekte olduğumuz “Ege Tekstil ve Konfeksiyon Tedarikçileri Buluşması”dır. Bu yıl 30 Nisan tarihinde Alsancak'ta Tarihi Havagazı Fabrikasının salonunda 30 tedarikçi üyemizin katılımları ile gerçekleştirilecektir. Üyelerimizin iş hacmini artırmak , bölgemize daha çok katma değer kazandırmak amacıyla tekstil ve konfeksiyon tedarikçileri ile üreticilerin bir araya geldiği etkinliğimize şimdiden tüm sektör temsilcilerimizi davet ediyoruz. Bir günlük etkinlik sektörün önemli bir buluşma noktası haline gelmiştir. İstanbul, Bursa, Denizli, Uşak, Manisa gibi şehirlerden hazır giyim firmalarının temsilcileri etkinliğimizi ziyaret ederek gün boyu ikili görüşmeler gerçekleştirmektedirler.

 

Eğitim Faaliyetleri ;

Tüm sektörlerin genel ihtiyacı olan ara eleman sıkıntısı ülkemizin genel sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Sektörümüzdeki teknik eleman ihtiyacını gidermek için Dernek Yönetim kurulumuz içinde oluşturduğumuz eğitim komitemiz çalışmalarına hızla başlamıştır. İBB Meslek Fabrikası - İşkur ve belirlenecek bir okul ile modelist yetiştirme konusunda kurslar açılarak sektöre hazır işgücü sağlama hedefindeyiz. Ayrıca Meslek Liselerinin Kariyer günlerinde yer alarak öğrencilerin hazır giyim ve tekstil teknolojileri bölümlerini seçmeleri için tanıtım çalışmaları geçmiş dönemlerde olduğu gibi bu dönem de devam edecektir. Eğitim en önem verdiğimiz gündem maddeleri arasında yer almaktadır. Gençlerimizi sektörümüze  kazandırmaya yönelik çalışmalar bu dönem de gelişerek devam edecektir.

Organik Hazır Giyim ve Tekstil ;

Derneğimizce OFİ – Organic Fashion İzmir konulu ve marka sahibi olduğumuz bir proje 2008 yılında başlatılmıştır.

Bu proje çerçevesinde çeşitli defalar projeler üretilmiş ya da mevcut projelerin içerisine organik üretimi yapan üyelerimiz ile birlikte dahil olma konusunda çalışmalar gerçekleştirilmiştir. 2019 yılı Şubat ayında Global Organic Texrile Standard - GOTS Uluslararası toplantısı İzmir'de gerçekleştirilmiş ve sektörümüz tarafından yoğun ilgi görmüştür. Katma değer yaratan organik hazır giyim ve tekstil konusunda İzmir'de daha fazla proje üretme , yabancıları kentimizde ağırlama ve ülkemizde bu konuda önemli bir merkez olan kentimizi dünyaya tanıtma konurunda Yönetim Kurulu bünyemizde oluşturulan Organik komitesi çalışmalarına başlamıştır. Organik giyim sektörümüz Avrupa'da önemli bir konumdadır.  Bunu daha da yükseğe çıkarma hedefindeyiz.

Dernek Yönetim Kurulu bünyemizde yer alan Sosyal ilişkiler ve üye ilişkileri komitesi "Bölgesel Sektör Buluşmaları" organize etmek üzere hazırlık çalışmalarına başlamıştır. Derneğimizin mevcut üyeleri ile üye olmayan sektör temsilcilerimiz ile birlikte gerçekleştirilecek buluşmalarda sektörel konular değerlendirilecek, sorunlar paylaşılacak , çözüm önerileri üretilecektir. 

 

Genel Faaliyetler ;

Kurucu üyesi olduğumuz ve Başkan Yardımcılığı görevini sürdürdüğümüz Moda ve Hazır Giyim Federasyonu ( MHGF) ile sektörel işbirlikleri
Çeşitli kaynaklardan Derneğimize ulaşan  sektörel bilgilerin üyelerle paylaşılması ve görüş bildirilmesi
Üretici arayan firmalarla üyelerimizin buluşturulması
Resmi kurumlarda gerçekleştirilen toplantılara sektörümüzü temsilen katılım
Sosyal etkinlikler ( Brunch - Kuruluş yıldönümü balosu – Sohbet Toplantıları vb.)
Komite Toplantıları
Sektörel toplantılar
Fuar organizasyonları öncesi ilgili konularda eğitimler
Sertifika Kuruluşları ile toplantılar
Şehrimizi ilgilendiren çeşitli platformlarda toplantılar
Yerel Yönetimler ile görüşmeler

EGSD PORTAL ÜYE İLANLARI
MİNİ ANKET
IF Wedding Fashion Fuarı’da hangi pazarı hedefliyorsunuz?
Anket Sonuçları
© 2019 EGE GİYİM SANAYİCİLERİ DERNEĞİ
Tel: +90 (232) 446 46 93
Neo Tasarım Hizmetleri