Kovid-19 Önlemlerinde KOBİ’lere Yönelik KOSGEB Tarafından 3’lü Koruma Paketi

Kovid-19 Önlemlerinde KOBİ’lere Yönelik KOSGEB Tarafından 3’lü Koruma Paketi

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank tarafından yeni tip koronavirüs KOVİD-19’a karşı KOBİ’lere yönelik 3’lü koruma paketini açıklanmıştır. 3’lü Koruma Paketi kapsamında “KOSGEB’in TEKNOYATIRIM Destek Programı kapsamında ürün listesine yeni ürünler ilave edilmiş, dezenfektan, koruyucu elbise, koruyucu gözlük, maske ve eldiven gibi ürünleri yerli imkânlarla üreten işletmelerin, KOSGEB’in TEKNOYATIRIM Destek Programından faydalanabileceği, salgın riskinin ortadan kalktığı resmi makamlar tarafından duyurulana kadar bu programdan yararlanabileceği açıklanmıştır. 4 Milyon 200 bin TL’si geri ödemeli olmak üzere toplam 6 Milyon TL’ye kadar destek verilecektir.

 

Sayın Varank, başvuruların alınmaya başlandığını belirtmiştir. KOSGEB TEKNOYATIRIM Destek Programına ilave edilen Koronavirüs (Covid-19) salgını kapsamında üretilecek ürün listesi ekte yer almaktadır.

 

Paketin ikinci ayağını KOSGEB alacaklarının ertelenmesi oluşturmaktadır. KOSGEB’in geri ödemeli olarak verdiği destekler kapsamında 30 Haziran 2020’ye kadar olan alacakların ertelendiği, bu durumdaki KOBİ’lerin 30 Haziran 2020 tarihine kadar KOSGEB’e yapması gereken ödemelerinin 3 ay ötelendiği ifade edilmiştir. İşletmelerin geri ödeyecekleri taksitlerin tamamı ötelenmiştir, vade sayısı değişmeyecek olup herhangi bir yasal faiz de alınmayacaktır. Ayrıca, bu karardan, daha önce KOSGEB alacaklarının ertelenmesi kararlarından yararlanan KOBİ’lerin de faydalanabileceği ifade edilmiştir.

 

Paketin bir diğeri ayağı, proje süresi yükümlülüklerini ya da girişimcilik programı yükümlülüklerini 11 Mart 2020 ve sonrasında yerine getirmesi gereken işletmelere, 4 aya kadar ek zaman verileceği, böylece projelerin kesintiye uğramamış olacağı belirtilmiştir. İşletmelerin ek süre talebinde bulunmaları gerekmektedir. Sayın Varank, karar sürecini hızlandırıldığı, yeni bir kurul kararına gerek duyulmaksızın talep eden KOBİ’lerin gerektiği anda süre uzatımının hemen sağlanacağını ifade etmiştir.

 

KOVİD-19 salgınının etkilerinin ortadan kalktığına ilişkin resmi makamlardan yapılacak açıklamaya kadar bu hakkın kullanılabileceği vurgulanmıştır.

EGSD PORTAL ÜYE İLANLARI
MİNİ ANKET
IF Wedding Fashion Fuarı’da hangi pazarı hedefliyorsunuz?
Anket Sonuçları
© 2020 EGE GİYİM SANAYİCİLERİ DERNEĞİ
Tel: +90 (232) 446 46 93
Neo Tasarım Hizmetleri