menu×
EGSD Hakkında

EGSD - Ege Giyim Sanayicileri DerneğiKasım 1992 yılında sektörün önde gelen 30 girişimcisinin önderliğindekurulmuştur. Derneğin açılışı dönemin Başbakanı Sn. Süleyman DEMİREL’inkatılımlarıyla yapılmıştır.

Kuruluşunu takiben üye kayıtlarınıhızlandırma yanı sıra Derneğin kurumsallaşma çalışmalarıyla faaliyetlerinebaşlamıştır.

Sektörel sivil toplum kuruluşu olanEGSD’nin üyeleri Hazır Giyim Konfeksiyon sektörleri ve bu sektörün tedarikçisifirmalardan oluşmaktadır. Ege Giyim Sanayicileri Derneği’nin bir diğer özelliğide bünyesindeki geniş yelpaze ile sektörün farklı dallarında faaliyet gösterenfirmaları kaynaştırmasıdır. Üyelerin hizmet alanları ; konfeksiyon imalatı,ihracatı ( örme –dokuma ) , iç piyasa ,yan sanayi ,kumaş , aksesuar , makine ,organik üretimi , gelinlik – abiye , damatlık firmaları, tasarım ile gerçektençok renkli bir yapıya sahip olan EGSD her zaman yeni bir oluşumu yaratmaniteliğine sahiptir.

1995 yılında EGSD önderliğinde kurulanEge Giyim San. Arsa Yapı Kooperatifi 2002 yılında Buca’da ilk Sektörel İhtisasOrganize Sanayi Bölgesi – BEGOS’u kurmuştur.

Üyelerimizin ulusal ve uluslar arasırekabet gücünü arttırabilmek üzere eğitimler verilmekte ; dünya pazarlarındakigelişmeleri incelemek üzere teknik geziler ve yurt dışı fuarlara katılım/ziyaret organizasyonları yapılmakta; yeni müşteri ve Pazar bulabilmek içinyabancı alım heyeti ve yurt dışı ziyaretler düzenlemektedir.

EGSD’nin girişimleri ve destekleri ile2007 yılında İZFAŞ ile yaptığı toplantılar sonucu İzmir’de sektörümüzün güçlüdallarından Gelinlik Abiye ve Damatlık üreticilerine yönelik IF Wedding FashionFuarı düzenlenmektedir. Gelinlik Tasarım Yarışması da İzfaş ve EGSDişbirliğinde sürdürülen önemli projeler arasında yer almaktadır.

ÜniversiteSanayi İşbirliği çerçevesinde ; E.Ü Tekstil Mühendisliği, E.Ü Emel Akın MeslekYüksek Okulu;  Ege Üniversitesi Moda ve Tasarım Yüksekokulu ,D.E.ÜTekstil Mühendisliği D.E.Ü Güzel Sanatlar Fakültesi, İzmir Ekonomi Üniversitesive meslek liseleri ile ortak çalışmalar , sohbet toplantıları yapılmaktadır.Okulların Kariyer Günlerine katılarak, öğrencilere sektörümüz hakkında bilgiaktarılmaktadır.

Ülkemizinen önemli ihtiyacı nitelikli ara eleman ve kalifiye elemandır. Ara eleman,nitelikli meslek lisesi mezunu, donanımlı tekniker, nitelikli işgücü ülkemizsanayisinin temel sorunlarından bir tanesidir. Kurumlar ile işbirliği içindesektöre teknik eleman yetiştirilmesi sağlanmaktadır. 

Sektörle ilgili gelişmeler hakkındahükümete ve ilgili makamlara rapor ve görüşler iletmektedir.

Derneğimiz ; geçtiğimiz dönemBaşkanlığını yaptığı Moda ve Hazır Giyim Federasyonu'nun kurucu üyelerindenolup, bu dönem  Başkan yardımcılığını görevini sürdürmektedir. Tekstil vehazır giyim sektöründen 30 sektörel Derneğin üye olarak yer aldığı Moda veHazır Giyim Federasyonu Kasım 2007 de resmen faaliyete geçmiştir.

 İndirilebilir dosyalar
×